CORONAVIRUS UPDATE: MCC is open for employees on a limited basis. Only people conducting official college business may be on campus. Student support services remain available online and through Live Chat. Visit www.montcalm.edu/coronavirus for updates.

News

Wednesday, May 8, 2019

MCC awards 310 degrees and certificates

Montcalm Community College awarded 310 degrees and certificates May 3 during its 52nd annual commencement ceremony in the gymnasium in the Activities Building on the college’s Sidney campus.

Dr. Gary Hauck, MCC Dean of Arts & Sciences Emeritus, and MCC student Emma Skogseth, of Greenville, addressed the graduates and their guests.

During his remarks, Hauck asked the graduates to think about their future.

“The question I have for you today is, who or what is in the cockpit of your life?” he asked. “What guiding principle or principles are keeping you aloft and on course as you graduate from MCC tonight?”

He talked about an ancient body of literature, known as wisdom literature, which highlighted four mindsets: the simple, the scoffer, the fool and the wise.

As Hauck discussed each mindset, he encouraged the students to exercise discernment, recognize people’s strengths and weaknesses and practice critical thinking.

“A wise person keeps an open mind and explores all the options,” he said. “Don’t just focus on the flaws in your life, but what you can become.”

During her comments, Skogseth, who graduated with an Associate of Science & Arts degree with high honors, shared memories of “growing up” at MCC.

“I am honored to address you tonight because MCC has been my home for 18 years. Literally, my parents both moved here and started new jobs in 2001, and my life became intertwined with the college since my first splash in the MCC swimming pool,” she said.

Skogseth began taking MCC classes when she was 12 years old and reverse transferred two science classes from Central Michigan University to graduate from MCC.

“Metaphorically speaking, starting out in the MCC swimming pool is a great place to begin. No matter how you arrived at the doors of MCC, all of us had to jump in. Jumping in meant experiencing something new and unfamiliar – much like a fish out of water,” she said. “However, by being seated here today, you figured it out. You successfully worked through the unknown waters, and after today, you will dive into uncharted territory. Use what you gained at MCC to embrace these new challenges.”

Skogseth encouraged her classmates to build upon their college experience.

“Thanks to our time spent at MCC, the people we’ve met and the connections we’ve made, we have the ability to take on anything and make the world a better place. While our paths may all look different, we can all be proud of the fact that we finally made it – we did it,” she said.

Candidates for degrees and certificates included:

 

Associate of Applied Science - Accounting

Belding

Mandy Christian, high honors.

Greenville

Amanda McMeeken, honors; and Kenneth Ybabez.

Lyons

Korey Shattuck.

St. Johns

Megan VanDriel, honors.

Sidney

Sarah Spohn, high honors.

Six Lakes

Kathy Ashbaugh, honors; and Tyani Robinson.

Trufant

Curtis Haney.

 

Associate of Applied Science - Agricultural Operations

Ashley

Jenna Wolfe, high honors.

Coral

Madison Nielsen, high honors.

 

Associate of Applied Science – Business Administration/Management

Coral

Meredith Olson, high honors.

Greenville

Carly Kellum.

Jackson

Bernadette Trudell, honors.

Sand Lake

Tina Anthony.

 

Associate of Applied Science – Business Administration/Marketing

Crystal

Elizabeth Richardson.

 

Associate of Applied Science - Business Entrepreneurship

Greenville

Kristin Balis, honors; and Peighton Rumney.

Hubbardston

Amber Schmitz.

 

Associate of Applied Science - Business Management

Greenville

Dakota Johnson.

Lakeview

Brookelyn Reed, high honors.

Perrinton

Chad Marecek, high honors.

Stanton

Joshua Bennett, high honors; and Lawrence West, high honors.

Vestaburg

Kailee McGarvey, honors.

 

Associate of Applied Science - Business Marketing

Belding

Martina Griffioen, high honors.

Greenville

Amanda McMeeken, honors.

 

Associate of Applied Science - Business Professional Track

Greenville

Carly Kellum.

 

Associate of Applied Science - Computer Support Technology

Belding

Ethan Moran, high honors.

Hubbardston

Ethan Felzke.

 

Associate of Applied Science - Criminal Justice

Carson City

Tabetha Shinabarger, honors.

Howard City

Michael Heiss, III.

Ionia

Andrea Bittner, honors.

Middleton

Olivia Garcia.

Six Lakes

Jalissa Swinson, high honors.

Vestaburg

Keegan Scott.

 

Associate of Applied Science - Digital Arts

Gowen

Mackenzie Miller, honors.

Grand Rapids

Quinn Johnson.

Pierson

Lydia Orcutt, high honors.

Six Lakes

Hannah Crater.

Stanton

Shawna Roberts.

 

Associate of Applied Science - Early Childhood Education

Coral

Jodi Draher, honors.

Edmore

Kristin Proctor.

Greenville

Dezirae Lincoln.

Lakeview

Vivian Zynda.

Perrinton

Valorie Iung, honors.

Sand Lake

Susan Empie, honors.

Sheridan

Ericka Guernsey.

Stanton

Jennifer Frisbey.

Trufant

Emily Boutell.

 

Associate of Applied Science - Education Paraprofessional

Coral

Jodi Draher, honors.

Edmore

Kristin Proctor.

Sand Lake

Susan Empie, honors.

Trufant

Emily Boutell.

 

Associate of Applied Science - Electronics Technology

Hubbardston

Thomas Loudenbeck, honors.

 

Associate of Applied Science - Engineering Technology

Lakeview

Naomi Ostrander.

 

Associate of Applied Science - Fruit & Vegetable Crop Management

Grand Rapids

Breanna Lamoreaux, honors.

 

Associate of Applied Science - Information Security

Sheridan

Kody Wood.

 

Associate of Applied Science - Medical Office Administration

Crystal

Danielle Mills.

Edmore

Teresa Snyder, high honors.

Gowen

Brianna Shanahan and Shaylene Shanahan.

Greenville

Ella Byington; Amanda Eldridge, honors; and Michael Grooters, honors.

Howard City

Anne Wallace.

Lakeview

Tori Cavendish, honors; and Ally Daniels, honors.

Orleans

Samantha Mays, honors.

 

Associate of Applied Science - Office Administration

Edmore

Teresa Snyder, high honors.

Gowen

Shaylene Shanahan.

 

Associate of Applied Science - Registered Nursing

Belding

Jodi Church, honors; and Ashley Hawkins, honors.

Caledonia

Manamina Mohamed.

Cedar Springs

Kelsey Ruark.

Comstock Park

Leslie Pena, honors.

Coopersville

Samantha Sitzer.

Crystal

Jaimee Crowley, high honors; Heather Dempsey; and Britney Husted.

Edmore

Christianna Dunn, high honors; Clorissa Greenhoe; and Ashley Walker, honors.

Grand Rapids

Mustafa Habib, Sr; David Jacques, high honors; Patience Karsten; and Jordon Price, honors.

Greenville

Lisa Anderson, high honors; Mckenna Campbell; Brett Hostetler; James Joyce; Laurie Kooistra; Sophia Korson; and Hope Rassat Jackson, honors.

Howard City

Amanda Perry.

Ionia

Amanda Ezinga, honors; Kenneth Hubbard, honors; Derek Manning, honors; and Jessica Winsor, honors.

Jenison

Elizabeth VanDalsen, high honors.

Lowell

Christen Hatheway, honors.

Mishawaka, Ind.

Taylor Baker, honors.

Morley

Alisha Bentley, honors.

Mt. Pleasant

Maria Pannullo.

Muir

Victoria Clark, honors; and Taylor Cooper.

Ovid

Amber Monahan, high honors.

Remus

Alyssa Diehm, honors.

Rockford

Candace Chalmers, honors; Kate Miller, high honors; Angela Tuin; and Angelyssa Walker, honors.

Sand Lake

Kelli Bratcher, honors; Tesha Lake, honors; and Julie Reyburn, honors.

Sheridan

Taylor Geister, honors; Brandon Larned; and Amber Marchese.

Stanton

Danielle Pemberton; Elizabeth Shanks; and Chelci Whorley, high honors.

Stanwood

Rachel Stevens, honors.

Trufant

Ashley Adams.

Wyoming

Tracy Pearson, honors.

 

Associate of Applied Science - Technical Drafting & Design

Stanton

Austin Heinlen.

 

Associate of General Studies - General Studies

Howard City

Jessica Fuller and Joshua Gage.

St. Louis

Robert Morrow, honors.

Stanton

Zack Thompson, honors.

 

Associate of Liberal Studies

Ionia

Brenda Charles, high honors.

Sand Lake

Rachelle Jahic.

 

Associate of Science & Arts

Ashley

Jenna Wolfe, high honors.

Belding

Halle Derosha and Taylor Martin.

Belmont

Rachel Weakley.

Carson City

Molly McAlvey and Patricia Oyler.

Cedar Springs

Jodi Huizinga; Gabrielle Kok and Gabriel Ploeg.

Coral

Rylee Nielsen, high honors; and Jacob Tanis.

Crystal

Elise Parks; Trevor Richardson; and Shawntae Wood, honors.

Edmore

Saydee James, honors; Whitney McCracken, honors; Tatianna Perkins, honors; and Hanna VanBlaricum, high honors.

Fenwick

Andrew Nelson and Thomas Ross, high honors.

Greenville

Kayla Bartosiewicz, honors; Carley Brimmer, high honors; Faith Campbell, honors; Hayley Diehl, high honors; Chelsey Duff; Haley Ferguson, honors; Drew Johnson, high honors; Sheri Kanouse, honors; Carly Kellum; Yanin Larez Banuelos; Katelin Mansel; Jered Milner; McKayla Mourer, honors; Laura Muniz; Elizabeth Raven, honors; Kiersten Rebhun, honors; Gabriel Rodriguez, high honors; Zachary Schofield; Emma Skogseth, high honors; and Nikolas Worden.

Howard City

Lauren Corwin, high honors; Sierra Kanouse; Abigail Owen; and Taylor Wagner.

Hubbardston

Heather Fox.

Ionia

Amanda Block; Laurynn Henry; Nicole Pittman; and Heidi Simon, honors.

Lake Odessa

J Elena May, honors.

Lakeview

Hannah Estelle, high honors; Danielle Palmer, honors; and Jacob Palmer.

Lyons

Hannah Nevills.

McBride

Lynsey Blonshine, honors.

Orleans

Raina Cochran and Alexis Moulter.

Pewamo

Haley Perrien, high honors.

Remus

Destiny Snyder.

Rockford

Ashlee Johnson.

St. Louis

Robert Morrow, honors.

Sand Lake

Lindsay Hornbacher, honors and Christian Johnson, high honors.

Saranac

Sydney Gage.

Sheridan

Abigail Donally, high honors; Sophia Johnson, high honors; and Lacey Taylor, honors.

Sidney

Wenona Brown, honors; Hyacinth Chavez, high honors; Toni Davis; and Brooke Hollenbeck, honors.

Six Lakes

Allison Adams; Matthew Aldridge; Jordan Betham; Emil Lahti; Andrew Naranjo, high honors; and Adam Sigsby.

Stanton

Kiara Eager, honors; Alisa Loew, high honors; Andrew Mason; Jacklyn Muniz, honors; Alexandra Saladin, honors; Anne Thompson, honors; and Kendra Whipkey, high honors.

Sumner

Jared Davis, honors.

Trufant

Meagan Bear, honors.

Vestaburg

Kayla Feneis, honors; Riley Loper; and Brooke Peterman, high honors.

 

Certificate - Apprenticeship Training

Belding

Thomas Olney, honors.

Crystal

Kenith Preston, Jr., high honors.

Fenwick

Johnathon Heath, honors.

Grand Rapids

Matthew Mazei.

Greenville

James Thompson, II, honors.

Howard City

Arryn Lyday, honors.

Lake Odessa

Holden Hummel, honors.

Lansing

Christopher Merrill, high honors.

Lowell

Keith Neubecker, honors.

Muir

Chris Egan, honors.

Sheridan

Travis Dickinson, high honors; and Zacharey Wright.

Stanton

Nathan Gibson.

Vestaburg

Timothy VanBlaricum, III, high honors.

Woodland

Larry Sheldon, honors.

 

Certificate - Business Management

Greenville

Elizabeth Schwartz.

White Cloud

Richard Shank.

 

Certificate - Computer Support

Fenwick

Andrew Tissue.

 

Certificate - Criminal Justice/Corrections

Belding

Ian Frisbie.

Greenville

Renee Durant.

 

Certificate - Early Child Development

Ithaca

Julie Smith.

Perrinton

Valorie Iung, honors.

 

Certificate - Information Processing Assistant

Belding

Lisa Miller, honors.

Gowen

Brianna Shanahan.

Lakeview

Tori Cavendish, honors; and Lynnsey Ellafrits.

Gowen

Shaylene Shanahan.

 

Certificate - Liberal Studies

Ashley

Samantha Northrup, high honors; and Jenna Wolfe, high honors.

Belding

Sarah Nummer, high honors.

Carson City

Molly McAlvey.

Crystal

Elise Parks; Trevor Richardson; and Shawntae Wood, honors.

Edmore

Saydee James, honors; Whitney McCracken, honors; and Kristin Proctor.

Fenwick

Elizabeth DeWald, high honors; and Andrew Nelson.

Greenville

Faith Campbell, honors; Haley Ferguson, honors; Drew Johnson, high honors; James Joyce; Carly Kellum; Yanin Larez Banuelos; Elizabeth Raven, honors; Gabriel Rodriguez, high honors; Haylee Sigafoose, honors; and Kathryn Youmans.

Howard City

Lauren Corwin, high honors; Ashley Marek; Amanda Perry; Kayla Stevens, high honors; and Taylor Wagner.

Ionia

Amanda Block; and Amanda Ezinga, honors.

Lake Odessa

J Elena May, honors.

Lakeview

Katherine Lindsey.

Lowell

Christen Hatheway, honors.

Newaygo

Kathleen Smith, honors.

Ovid

Amber Monahan, high honors.

Rockford

Kate Miller, high honors; and Angela Tuin.

Sand Lake

Christian Johnson, high honors.

Sidney

Wenona Brown, honors; and Hyacinth Chavez, high honors.

Stanton

Alisa Lowe, high honors; and Anne Thompson, honors.

Sumner

Jared Davis, honors.

Trufant

Meagan Bear, honors; and Curtis Haney.

Vestaburg

Ashlyn Jerome, high honors; and Brooke Peterman, high honors.

 

Certificate - Medical Assistant

Edmore

Ashley Evitts, honors; and Emily Jensen, honors.

Fenwick

Jazmine Currier, honors.

Greenville

Elizabeth Brush, honors; and Paula Huffman.

Lakeview

Kassi Mull.

Lyons

Sara Croel, high honors.

Shepherd

Bonnie Perez, high honors.

Six Lakes

Valerie Hopkins, honors.

Stanton

Morgan Bates.

 

Certificate - Pre-Nursing

Crystal

Shawntae Wood, honors.

 

Certificate - Skilled Trades - Maintenance Mechanic

Coral

John Orvis, honors.